Männimudila sünd

Kunagi väga ammu laiutas Männimudila lasteaia koha peal jää, mis kattis lausa kogu Eestimaad ja rohkemgi. Seda kõike katvat jääd nimetatakse mandrijääks. Ühel hetkel, lausa 15 000 aastat tagasi, hakkas jääkiht sulama. Kuna jää oli mitu kilomeetrit paks, võttis selle sulamine väga kaua aega. Jää aina sulas ja tuli tagasi. Kuid lõpuks jõudis kätte aeg, kui kõik jää oli sulanud. Nüüd ilutses Männimudila koha peal järv. Ajapikku segunes järvevesi soolase mereveega ja tekkis meri. Pika aja jooksul hakkas merigi taganema, millest jäi maha suur liivahunnik. Liivaväli oli alguses tühi, aga nii see ei jäänud. Siin hakkasid kasvama taimed. Ka loomad asusid oma pesasid ja urgusid ehitama.

Sipelgad märkasid suurt liivahunnikut.

„See on küll hea paik, kuhu ehitada uus kodu!” teatas tähtsalt emasipelgas.

Kärmed töösipelgad hakkasid kiiresti varuma materjale, et ehitada valmis kõige suurem ja uhkem sipelgapesa, mida eales nähtud. Otse siiasamasse, kus praegu asub Männimudila lasteaed. Sipelgad tassisid okkaid ja oksakesi.

Pesa ehitus oli poole peal, kui tööd tuli vaatama ämblik.

„Oi-oi-oi, nüüd on küll pahasti,” oli ämblik murelik.

„Mis juhtus?” küsisid sipelgad kui ühest suust.

„Nüüd on küll väga halb lugu. Kuhu kõik lapsed ära mahuvad? Me ei saa lapsi ju sipelgapessa tuua,” oli ämblik kurb.

Orav oli ämblikule rääkinud, et just siia mändide vahele hakatakse rajama lasteaeda. Lapsed ei saa ju tööle minna. Kooliteedki on natuke vara alustada. Lasteaias on enne vaja selgeks õppida käitumine ning arvestamine teiste lastega ja leida ka oma esimesed sõbrad.

Sipelgad ehmatasid selle uudise peale. Nad asusid mõõtma ja arutlema. Nii ongi – puudu jääb lausa mitmekümneid meetreid. Nii palju voodeid, laukesi ja toolikesi neil ka ei ole. Ja kuhu peaksid ära mahtuma kõik suured laste sõbrad?

Nüüd läks suureks siblimiseks. Pesa on vaja ümber paigutada ja aidata lasteaia ehitustöödel. Kiiresti asusid sipelgad oma pesa ümber tassima. Õnneks oli selles suures liivikus palju häid kohti ning pesale leiti uus asupaik. Kui sipelgad olid oma kodu valmis saanud, tulid nad appi lasteaia ehitustöödele. Agarad töölised said suure maja kiiresti valmis.

Sellepärast ei tasu imestada, kui Männimudilas sipelgaid kohtab. Nad on tulnud uudistama oma vana kodu – lasteaeda, kus käib mõnus sigin ja sagin nagu sipelgapesas.

/autor: Johanna-Iisebel Järvelill/ 

Lugu osutus lasteaiapere poolt valituks 2021 aasta väärtustenädala "Lasteaia sünnilugude konkursil"